DELUXTRADE 皇家进出口

Mali by ste vedieť

Prvenstvá, ktoré sú zapísané v dejinách sveta už natrvalo a čínske svetové naj.
Prvenstvá, ktoré sú zapísané v dejinách sveta už natrvalo: 

- vynálezy ako: kompas, smerové lodné kormidlo (o tom, že bolo po prvýkrát v Číne dokazuje vykopávka hlineného modelu lode z 1. storočia n.l., ktorá sa našla v okolí Kantonu), abakus, zápalky, kolovrat, hodváb, papier a atrament, porcelán, kníhtlač, strelný prach, primitívne rakety a ohňostroj, prepážky v lodnom trupe (boli prvýkrát použité pri stavbe najväčších drevených lodí v histórii, konkrétne na niektorých z 317 lodí objavnej výpravy moreplavca Čeng Che, ktorá sa uskutočnila roku 1405), strmeň, chomút (najstaršie dôkazy používania chomúta ako časti konského postroja sú zo severnej Číny z obdobia okolo 3. storočia n.l.), toaletný papier, takmer súčasnú podobu dáždnika a slnečníka (Číňania ich ako prví napúšťali voskom alebo lakom, aby boli vodeodolné; prvá písomná správa o sklápacom slnečníku pochádza už z roku 23 n.l.),

- medicínu obohatila o: bankovanie, akupunktúru (používanie akupunktúry opisujú dochované písomnosti ešte z obdobia okolo roku 2700 p.n.l.), akupresúru a moxu, medzi tradičnú formu čínskej medicíny patrí aj fytoterapia,- kultúru obohatila o: čínsku operu a tieňové divadlo,

- vynálezom starej Číny je aj: takmer dokonalý autokratický štát s inštitúciami byrokratickej správy, presnou evidenciou, výberom úradníkov na základe schopností preukázaných na skúškach a s centrálnou kontrolou hospodárstva, spoločnosti. literatúry a myslenia (čínsky autokratický systém bol predchodcom moderného absolutistického štátu vznikajúceho v Európe až v 17. storočí),

- medzi 50 najdôležitejších archeologických nálezov na svete patria aj: Veľký čínsky múr a Terakotova armáda,

- zelené sochárstvo: bonsai,
 


- meteorológovia by mali vedieť, že v Číne vynašli aj: seizmograf,

- gastronómia vďačí Číne za: čaj, wok, jedálenské paličky, naparovací košík a skvelú čínsku kuchyňu.
 

Čínske svetové naj:

Najväčší golfový areál na svete: Mission Hills leží necelú hodinu cesty od Hongkongu. Má rozlohu 20 km² a pýši sa desiatimi ihriskami navrhnutými naozajstnými kapacitami v odbore (od Nicka Falda po Anniku Sorenstam). S neuveriteľnými 216-imi jamkami je zapísaný aj v Guinnessovej knihy rekordov.

Najvyšší bod krajiny i sveta: hora Mount Everest, má výšku 8 848m.

Najväčší a najzachovalejší architektonický komplex budov drevenej konštrukcie: je  Zakázané mesto – súbor palácových stavieb, ktoré začali stavať roku 1406 za cisára Čcheng-cu z dinastie Ming.

Architektúra zakázaného mesta vyjadruje čínsky obraz sveta. Štvorhranný pôdorys je prísne symetrický, všetky budovy sú postavené pozdĺž severno-južnej osi. Tým sa demonštruje ideál štátu a spoločnosti: Majú byť pevne stanovené, vyvážené a harmonické. Úlohou cisára ako syna nebies je vytvoriť harmóniu medzi zemou, nebom a ľuďmi. Cisársky palác je stredobodom sveta, cisár je kľúčovým bodom poriadku vo svete. Za dobrého cisára panuje mier, poriadok a dobré mravy.

Pri vchode do palácov stojí Brána najvyššej harmónie. Za ňou sa vypína sedem hlavných budov, tri veľké dvorany, v ktorých sa konajú politické a obradné podujatia, nasledujú tri obytné budovy pre cisársku rodinu a jeden taoistický chrám, Dvorana cisárskeho pokoja. Názvy budov – Palác nebies jasnosti a Palác pozemského pokoja – majú veštiť šťastie a mier.

Najstaršia tlačená kniha na svete: Diamantová sútra, bola vyrobená v Číne už v roku 868 n.l.

Najväčším kontajnerovým prístavom na svete: je od roku 2006 čínsky Šanghaj. Objem prepravovaného nákladu sa pohybuje vo výške 537 miliónov ton.

Počet obyvateľov: sa odhaduje na 1,3 miliardy ľudí.

Čítajte viac: 1. číslo Čínske noviny - 中国报纸Bezplatný monitoring správ o Číne

Chcete dostávať aktuálne informácie z médií o Číne? Stačí vyplniť vaše meno a e-mail. Súhrn správ o Číne z verejne dostupných slovenských, českých a zahraničných správ doručujeme raz za týždeň. Je to bezplatné a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.
Nachádzaš sa tu: Deluxtrade Čína Mali by ste vedieť